Село Золотий Колодязь має давню історію. Першими поселенцями тут були селяни-втікачі, які рятувалися від гніту польських панів. Письмова згадка про Золотий Колодязь датована 1680 роком. Виникло село поруч із сторожовим постом, який знаходився поблизу території сучасного кладовища.
Дуже цікаве і походження назви села. Неподалік від сторожового поста знаходилось потужне джерело, саме там, де зараз міститься свердловина нинішнього водозабору „Золотий Колодязь”. На той час це джерело було досить потужним. Воно самопливом давало більше 100 кубічних метрів води за годину і живило річку Грузьку. Вода в ньому бурувала і нагадувала великий киплячий казан. Дно джерела складалося з дрібної гальки і крупнозернистого піску, тому і вода в ньому завжди була чиста і прозора, скільки б з нього не брали.
До наших днів дійшла легенда, що пов’язує назву села Золотий Колодязь з іменем російського царя Петра І.
У легенді говориться, що в 1710 року Петро І, повертаючись з Азова, йшов на Бахмут та Тор. Попереду йшли квартир’єри, які вибирали місце для стоянки на ніч та ставили намети для царя та знаті. Саме вони і обрали місцину біля цієї криниці.
Петро І зі своїм військом прибув на місце стоянки пізно ввечері. Коли цар побачив, що місце розташування було обране біля єдиного джерела, він виявив велике незадоволення і різко виговорив квартир’єрів. Та йти далі було вже пізно і він змушений був залишитись. Цар напився сам, напоїв солдат і коней, а води в криниці не убавилось. Вранці Петро І знову напоїв військо і коней, проте вода продовжувала текти з криниці, як і текла до цього. Тоді Петро І в знак вдячності кинув у криницю золоту монету і промовив: "Отныне сей колодезь будет наречен золотым!" Вода одразу ж закрутила і поглинула монету. Так криниця стала Золотим Колодязем.
Золотий колодязь
Із давніх літ в краю, де я родився
Б'є джерело - Колодязь Золотий,
І слава йде: хто там води напився,
Той силою народу залучився,
Той буде дужий - завжди молодий.
Ідуть до нього і дорослі, й діти
Напитися прозорої води.
Іде юнак в надії милу стріти,
Йде подорожній спрагу вгомонити, -
Ведуть до нього стежки і сліди.
Мені так хочеться хоч крапелькою бути
Від того джерела, що б'є не перший рік,
Що в спеку не всиха, не мерзне в зими люті,
Потрібне людям в радості і скруті,
Віки тече - й не витече повік!
Василь Басанець